Mustafa Saraç - Digital Garden

Yazı tipinin öğrenmeye etkisi title:: yazi-tipinin-ogrenmeye-etkisi

Kör bakış kitabında yazı tipinin öğrenmeye etkisinden bahsedilen ilginç bir bölüme denk geldim. Bir şey okurken; yazı tipinin daha zorlayıcı olması durumunda, metnin daha uzun süre hafızada kalmasının mümkün olduğundan bahsediyordu.

Bununla ilgili googlelama sonunda aşağıdaki bilgiye denk geldim. Çeviri, hafif düzeltme ile:

“Comic Sans, Gotik ve diğer düz olmayan yazı tiplerine gülebilirsiniz, ancak ezberlemeniz gereken bir sonraki listeyi hafızanıza çivilemenize yardımcı olabiliyorlarmış.

En azından farklı tarzdaki metinleri hatırlama çalışmasının önerdiği şey budur.

Biri 28 üniversite deneği arasında diğeri 200'den fazla ilkokul öğrencisi üzerinde yapılan iki farklı çalışmada, araştırmacılar yazı tiplerini okumanın daha zor olduğunu ve hatırlamaya yardımcı olduğunu buldular.

Haettenschweiler, Monotype Corsiva ve Comic Sans Italicized gibi yazı tiplerini kullanarak, uzaylılar gibi şeyler hakkında uydurma hikayeler ve gerçekler sağlayarak, test gruplarından daha fazla konunun ayrıntıları ve bilgileri hatırladığını gördüler.

Sonuçlar küçük ölçeklidir ve uzmanlar uygulamanın düşünülmesi gereken bir konu olduğunu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu konusu ekliyorlar.

Kişisel düzeyde, daha eğlenceli bir yazı tipinin sizi yavaşlamaya, her kelimeye daha fazla dikkat etmeye ve beyninizi biyolojik RAM'ini biraz genişletmeye zorlayıp zorlayamayacağını bir düşünün.”

https://lifehacker.com/hard-to-read-fonts-can-make-text-easier-to-remember-5672301

https://twitter.com/mrsarac/status/1522532196904538113

Referred in

yazi-tipinin-ogrenmeye-etkisi